Tažený závin

Seznam surovin

Těsto:

Jablečná náplň:

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Náplň: V širší pánvi rozpusťte máslo. Až začne pěnit, vsypte do něj najemno nastrouhaný perník a na mírném ohni ho restujte asi 5 minut, až se krásně rozvoní.

2. Přisypte najemno nakrájená oloupaná a jádřinců zbavená jablka, rozinky nebo brusinky, nahrubo nasekané ořechy a cukr a dál restujte, až cukr mírně zkaramelizuje a vzniklá jablečná šťáva se odpaří.

3. Na závěr náplň okořeňte skořicí, odstavte a nechte ji vychladnout.

4. Těsto: Většinu mouky (měla by obsahovat co nejvíc lepku) se špetkou soli, vajíčko, cukr, rozpuštěné máslo, vinný ocet a 120 ml vlažné vody zpracujte nejprve v míse na hladké těsto. Zbylou moukou posypte pracovní plochu a ručně ji zapracovávejte do těsta tak dlouho, až se nebude lepit na ruce a získá konzistenci poddajné plastelíny. Vraťte ho zpět do mísy, zakryjte potravinovou fólií a dejte zhruba na 30 minut odpočinout na teplé místo.

5. Větší utěrku poprašte moukou a těsto na ní rozválejte na sílu asi 2 mm.

6. A nyní nastává důkladná a poctivá ruční práce. Těsto podeberte dlaněmi (nebo lépe hřbety rukou) a směrem od středu ho opatrně roztahujte do stran, aby bylo tak tenké, že přes ně půjde téměř vidět (či přečíst noviny).

7. Půlku plochy těsta potřete částí másla a přeložte napůl (nepotřenou polovinou). Tento postup opakujte ještě jedenkrát (celkem vzniknou 4 vrstvy těsta promazané máslem). Do středu složeného těsta pak rozprostřete vychladlou jablečnou náplň a z obou stran ji překryjte těstem. Okraje zahrňte.

8. Povrch závinu potřete zbylým máslem, vložte ho do trouby předehřáté na 175 °C a pečte 35 až 40 minut, až těsto krásně lístkuje a náplň se dobře propeče.

Poznámka k receptu

Oblíbený domácí dezert, tentokrát v provedení „de luxe“.

Hodnocení: 3,0/5

Hodnotilo: 1

Vaše hodnocení: 3

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...