Baechu kimči tradiční zelné kimči

Seznam surovin

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Rozkrojte pekingské zelí po délce na čtvrtiny a vložte do velké mísy. Ve 4 litrech vody rozpusťte sůl a tímto lákem zelí zalijte. Nechte odležet 10–24 hodin v chladu, zelí díky tomu zkřehne a vstřebá sůl. Před použitím ho důkladně propláchněte.

2. Vyrobte pastu kimči. Svařte rýžovou mouku s 200ml vody na velmi řídkou kaši. Rozmixujte nasekaný zázvor, česnek, oloupané jablko bez jádřince a cibuli na hladkou pastu a smíchejte s rýžovou kaší. Přidejte rybí či sójovou omáčku a podle chuti chilli. Pak přidejte krevety – ty se v průběhu kvašení díky kyselině mléčné v kimči zcela rozpustí. Vápník z krunýřů krevet na sebe zároveň naváže kyselinu a kimči tak bude jemnější než bez nich.

3. Ředkev, mrkev a jarní cibulku nakrájejte na co nejtenčí nudličky nebo jemná kolečka, případně nastrouhejte nahrubo, a promíchejte s hotovou pastou. Směs promíchejte rukama, raději si vezměte rukavice.

4. Pastu se zeleninou rozetřete do čtvrtek zelí tak, aby byla ve všech vrstvách. Pokud chcete, aby kimči prokvasilo rychleji, nakrájejte zelí na větší kousky a jednoduše je s pastou promíchejte. Směs důkladně upěchujte do čisté kvasné nádoby, abyste se zbavili všech vzduchových kapes. Nechte stát zhruba 12 hodin při pokojové teplotě, zelenina mezitím pustí šťávu. Pokud by se tak nestalo, přilijte trošku slané vody (5g soli na 100ml vody), aby veškeré pevné části byly pod hladinou láku. Zatižte a nechte kvasit zhruba měsíc v chladu při teplotě 0–8°C. Pokud necháte kimči kvasit pomalu a v chladu, bude krásně aromatické a křupavé. jestliže na ně spěcháte, nechte ho 10–14 dní v teple a pak uchovávejte v chladu. bude o něco kyselejší a plošší v chuti, ale pořád skvělé.

Nehodnoceno

Hodnotilo: 0

Zatím nebylo hodnoceno

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...