Torta pasqualina

Seznam surovin

Těsto:

Náplň:

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Začněte přípravou těsta. Sůl rozpusťte ve 350 ml vody, mouku nasypte do velké mísy, přidejte olej, postupně i vodu (nemusíte spotřebovat všechnu) a zpracovávejte do pružného, nelepivého těsta. Na lehce pomoučeném válu hněťte asi 5 minut.
Pak těsto rozdělte na čtyři díly, dva větší, vždy zhruba po 300 g, dva menší po zhruba 150 g. Přikryjte utěrkou a nechte asi hodinu v chladu.

2. Mezitím připravte špenát: na 2 lžících olivového oleje osmahněte nadrobno nakrájenou cibuli, přidejte špenát a krátce jej poduste. Podle chuti osolte, opepřete, sejměte z ohně a po chvilce vmíchejte 3 vejce, 60 g parmazánu a majoránku nebo oregano.

3. V jiné míse našlehejte ricottu s dalšími třemi vejci, 30 g parmazánu, trochou muškátového oříšku a špetkou soli. Snažte se, aby ve směsi nebyly žádné hrudky.

4. Z prvního bochánku těsta o váze 300 g vyválejte velmi tenký plát a vyložte jím olejem vymazanou formu s odepínacími boky o průměru 28 cm. Je lepší, když vám část těsta přepadává přes okraj – lépe pak koláč spojíte s horním těstem. Těsto ve formě po celé ploše potřete olejem. Tenkou placku vyválejte i z druhého většího bochánku a dejte ji na první ve formě. Na dno rovnoměrně navrstvěte špenát, na něj ochucenou ricottu. V ní lžící udělejte sedm jamek – jednu uprostřed a šest okolo – a vyklepněte do nich syrové žloutky. Pozor, ne vejce, jen žloutky.

5. Zbylé bílky zlehka našlehejte a částí potřete vršek náplně. Posypte zbylým parmazánem a překryjte tenkou plackou vyválenou ze třetího bochánku. Potřete ho olejem a přiklopte poslední tenkou plackou těsta z posledního bochánku.

6. Převislé těsto odřízněte a ozdobně jej zatočte směrem do středu. Můžete je rovněž ozdobně protlačit zadní stranou vidličky. Ze zbylého těsta lze vykrájet drobné lístečky či symboly a koláč jimi ozdobit.

7. Koláč pečte 45 minut v troubě vyhřáté na 180 °C. Podávejte lehce zchladlé, ale i zastudena. Obě varianty mají něco do sebe.

Nehodnoceno

Hodnotilo: 0

Zatím nebylo hodnoceno

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...