POMERANČOVÁ MARMELÁDA S ROZMARÝNEM

Seznam surovin

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Pomeranče důkladně vydrhněte kartáčkem. Do velkého hrnce dejte vařit osolenou vodu, vhoďte do ní celé plody a povařte je asi 10 minut. Poté pomeranče vyjměte, vodu vylijte, hrnec opláchněte a znovu naplňte vodou. Tentokrát už nesolte! Znovu vložte celé pomeranče a opět povařte asi 10 minut. Poté pomeranče vyjměte, vodu vylijte, hrnec vymyjte a znovu dejte čistou vodu, kterou přiveďte k varu. Vody tentokrát nemusí být příliš. Stačí tolik, aby plody byly ponořené.

2. Hrnec částečně přiklopte pokličkou, aby mohla unikat pára. Pomeranče nechte vařit do změknutí kůry. Bude to trvat hodinu až 2,5 hodiny. Poznáte to podle toho, že vidlička kůrou projede jako změklým máslem. Bílá vrstva kůry by měla být zcela průhledná. Pokud zůstala bílá, musíte vařit dál. Někdy se stane, že ovoce praskne a vnitřek se vyvalí ven do vroucí vody. Nezoufejte, nevadí. Když jsou pomeranče uvařené, vyjměte je a tento vývar uschovejte.

3. Pomeranče po mírném zchladnutí nakrájejte na čtvrtky – zbavte je pecek a bílých středů, odkrojte špičky měsíčků a nakrájejte na drobné nudličky. Velikost kůry záleží na vaší chuti. Kousky s nevzhlednou kůrou vyhoďte – vyškrabte z kůry uvařenou dužninu a kůru vyhoďte. Přilijte uschovaný vývar do maximálního poměru 1:2 ve prospěch nakrájených uvařených pomerančů. Přiveďte opět k varu, postupně přidávejte cukr a stále míchejte. Přidejte citronovou šťávu a znovu přiveďte k varu.

4. Marmeláda by měla poměrně rychle želírovat. Proveďte želírovací test – kápněte jí trochu na studený talířek. Když rychle tuhne, je hotová.

5. Zatímco marmeláda stydne, spařte horkou vodou snítky rozmarýnu a vložte je do sterilizovaných skleniček. Každou naplňte odpočinutou pomerančovou marmeládou, uzavřete a zavařte. Marmeláda musí pár týdnů ve skleničkách odpočívat, aby se její chuť propojila s chutí rozmarýnu.

6. Pokud nechcete dlouho čekat, použijte rozmarýn sekaný a vmíchejte ho těsně před ukončením varu spolu s citronovou šťávou. Nebo můžete použít rozmarýn sušený, drcený, ovšem ten průsvitnou oranžovou barvu zakalí.

Poznámka k receptu

Tuto marmeládu můžete uvařit i z hořkých sevillských pomerančů, ale protože v našich obchodech stále nepatří mezi běžné ovoce, klidně ji připravte ze sladkých pomerančů, jako je například běžná odrůda Navela. Dbejte jen na to, aby kůra nebyla chemicky ošetřena. Postup je velice podobný základnímu receptu na pomerančovou marmeládu.

Tip: Jakmile si tento základní postup osvojíte, pokuste se o jiné varianty. Místo rozmarýnu přidejte jiné byliny, koření či alkohol. Sušené koření a byliny nemají říz jako ty čerstvé, ale zase jsou „bezpečnější“ z hlediska kazivosti výsledného produktu. Ovšem čirou marmeládu zakalí. Počítejte s tím, že čerstvě uvařená marmeláda chutná jinak než pár týdnů uleželá. Chutě se po několika týdnech ve skle lépe propojí a dojem bude harmoničtější. Alkohol přimíchávejte až po částečném zchladnutí marmelády, jinak se odpaří. K pomerančům skvěle pasuje calvados, likéry Grand Marnier nebo Cointreau. Za pokus by stála becherovka či fernet.

Nehodnoceno

Hodnotilo: 0

Zatím nebylo hodnoceno

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...