Domácí jitrničky

Seznam surovin

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

Půlku vepřové hlavy omyjeme studenou vodou a vydrhneme kartáčem. Vložíme ji (rozseknutou částí dolů, aby se nepřipálila) do vařící mírně osolené vody. Asi po hodině přidáme oloupanou cibuli a vepřový bůček a obojí uvaříme téměř doměkka. Veku nakrájíme na kostičky a namočíme je do vody.

Uvařené maso vyjmeme a necháme vychladnout na válu. Po vychladnutí ho nasekáme na kostičky o hraně přibližně 5 mm. Vše vložíme do velké mísy, přidáme najemno umletá syrová játra, nakrájenou uvařenou cibuli a vymačkanou veku. Směs ochutíme prolisovaným česnekem, solí, majoránkou, novým kořením, pepřem a zázvorem a citronovou kůrou a důkladně rukama promícháme. Když se nám bude zdát prejt příliš tuhý, přidáme trochu horkého vývaru a opět zamícháme. Hotový prejt by měl mít jemnější chuť, protože při dalším zpracování se jeho chuť zvýrazní.

Opraná střívka nařežeme na délku jitrnic (asi 25 cm) a jeden konec tzv. zašpejlujeme, to znamená, že ho důkladně na několika místech protkáme špejlí a zajistíme tak, aby náplň nemohla vytéct. Prejt naplníme do cukrářského sáčku s širší hlavicí, pomalu jím naplníme střívka a ihned je zašpejlujeme i na druhém konci (musíme kontrolovat, aby ve střívku nezbyl žádný vzduch, jinak by jaternice by při varu plavaly na povrchu a nejspíš by popraskaly).

Vývar, ve kterém jsme vařili maso, scedíme do širšího hrnce nebo kastrolu a zahřejeme na teplotu 85 – 90 °C (po celou dobu se nesmí vařit). Vložíme do něj jitrnice a asi po 10 – 15 minutách, kdy už plavou na hladině, zkusíme dvěma dvěma prsty pootočit špejli na některém konci. Pokud se nám to povede, jitrničky vyjmeme sítem, ochladíme je ve studené vodě, rozložíme na vál a necháme zcela vychladnout. Asi po 15 minutách chladnutí je obrátíme. Teprve pak je uložíme do chladničky, kde vydrží při teplotě 0°C nejvýše 2 až 3 dny. Můžeme je i zamrazit a později opéct na pánvi dozlatova.

Poznámka k receptu

Na plnění jitrnic je lepší si pořídit speciální nabíječku. Jde to i cukrářským sáčkem, ale budete určitě potřebovat pomocníka.

Pokud vám při plnění přece jen zůstane v jaternici vzduch, vypusťte vzduchovou bublinu propíchnutím místa malým špendlíčkem.

Na začátek naplňte jen jedno střívko a jitrnici na zkoušku uvařte, ochutnejte a případně pak prejt ještě dochuťte kořením a solí.

Jitrnice před podáváním propíchněte na několika místech jehlou a opečte na sádle. Vhodnou přílohou jsou brambory nebo chléb.

Nehodnoceno

Hodnotilo: 0

Zatím nebylo hodnoceno

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...