Laskonky s griliášem

Seznam surovin

Skořápky:

Cukrový rozvar:

Griliáš:

Krém:

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Připravte skořápky. V míse vyšlehejte bílky s krystalovým cukrem dotuha. Pokračujte cukrovým rozvarem. Do menšího kastrůlku nalijte vodu, přidejte cukr a přiveďte k varu, stáhněte plamen a nechte probublávat, dokud se cukr nerozpustí a nedosáhnete teploty 113–115 °C. Horký rozvar tenkým pramínkem přilévejte k bílkům a šlehejte, dokud se směs nezchladí na pokojovou teplotu. Moučkový cukr promíchejte s kokosem a stěrkou zapracujte do sněhu.

2. Troubu předehřejte na 120 °C, plech vyložte pečicím papírem. Pomocí šablony na laskonky nebo cukrářského sáčku vytvořte z hmoty na plechu oválky. Dejte do trouby, pečte 10 minut a poté nechte 40 minut dosušit na 80 °C. Hotové skořápky jdou lehce sloupnout z pečicího papíru. Nechte je vychladnout na mřížce.

3. Během pečení skořápek připravte krém. Žloutky vyšlehejte s cukrem do světlé pěny a přimíchejte mouku. Mléko přiveďte k varu, stáhněte z ohně a tenkým pramínkem přilévejte za stálého šlehání ke žloutkům. Jakmile bude více než polovina mléka smíchaná se žloutky, žloutkovou směs nalijte zpět do hrnce ke zbylému mléku, přiveďte k varu a za stálého míchání nechte krém zhoustnout. Kastrůlek přetáhněte potravinovou fólií a nechte úplně vychladnout.

4. Lískové oříšky opražte nasucho v pánvi. Promněte je v utěrce a zbavte slupek. Na pánvi nechte na mírném plamenu rozpustit cukr na karamel. Jakmile dosáhne zlatavé barvy, přidejte lískové oříšky a hmotu nalijte na plech vyložený pečicím papírem. Nechte vychladnout, poté nalámejte na kousky a ve foodprocessoru rozmixujte. Máslo vyšlehejte do světlé pěny, po lžičkách do něj zašlehejte žloutkový krém a nakonec k němu nasypte rozemletý griliáš. Krém přendejte do cukrářského sáčku s hladkou špičkou a spojte vždy dvě skořápky k sobě. Před podáváním nechte rozležet v lednici.

Poznámka k receptu

Nebylo by spravedlivé, kdybychom na ně kvůli všem importovaným dobrotám zapomněli. Laskonky jsou jako návrat do dětství a možná i dál. Když jim věnujete domácí péči, vysloužíte si nesmrtelnost. Stejně jako ony.

Hodnocení: 1,0/5

Hodnotilo: 1

Vaše hodnocení: 1

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...