Vánočka od Pavlíny Berzsiové + VIDEO

Seznam surovin

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Rozinky propláchněte teplou vodou, nechte je okapat, zalijte rumem a nechte asi 1 hodinu nabobtnat. Z droždí, 1 lžíce cukru, polovičního množství vlažného mléka a 2 lžic mouky připravte kvásek, který nechte na teplém místě nakynout. Do zbylé prosáté mouky vmíchejte špetku soli, nastrouhaný muškátový oříšek, zbylý cukr, vanilkový cukr, žloutky a polovinu množství nasekaných mandlí.

2. Přidejte vykynutý kvásek, částečně propracujte a poté přilijte rozpuštěné vlažné máslo. Vše zpracujte na hladké těsto a nakonec do něj vmíchejte rozinky s rumem. Těsto nechte na teplém místě kynout asi 1 hodinu. Během doby kynutí ho dvakrát zlehka propracujte.

3. Rozhodněte se, zda chcete upéct snadnou vánočku ze šesti pramenů - názorný postup pletení najdete na videu, které je součástí tohoto receptu, nebo náročnější třípatrovou vánočku. (V tom případě vykynuté těsto rozdělte na devět stejných dílů a z každého vyválejte pramen dlouhý asi 30 cm. Spodní díl vánočky spleťte ze čtyř pramenů, položte ho na plech s pečicím papírem a potřete rozšlehaným vejcem. Druhou vrstvu upleťte ze tří pramenů, položte ji na spodní díl a opět potřete vejcem. Poslední dva prameny stočte, položte navrch a konce zasuňte pod vánočku).

4. Upletenou vánočku nechte na teplém místě 30 minut kynout. Potřete ji vejcem, posypte zbylými mandlemi a nechte ještě 10 minut kynout.

5. Troubu předehřejte na 180 °C, vložte do ní vánočku a pečte asi 20 minut. Teplotu snižte na 160 °C a dopékejte ji dalších 20 minut. Po upečení vánočku přendejte na kovovou mřížku a nechte vychladnout.

Video, jak uplést vánočku:

Hodnocení: 4,0/5

Hodnotilo: 2

Vaše hodnocení: 3

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...