Lahodný džem z jahod

Seznam surovin

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Jahody omyjte, odstraňte stopky a nakrájejte na větší kusy. Vložte je do mísy, zasypte cukrem a lehce promíchejte. Nechte odstát několik hodin nebo přes noc.

2. Zkontrolujte jahody, měly by být ponořené ve vlastní šťávě, která se díky cukru uvolnila. Směs rozmixujte - můžete úplně dohladka, my ale máme rádi, když v džemu sem tam narazíme na kus jahody. Připravte si skleničky a co nejširší pánev, do které vlijete jahodovou směs. Vařte na středním plamenu asi 20 minut, ze začátku sbírejte pěnu. Jakmile džem zhoustne tak, že při míchání zůstává za vařečkou stopa, přilijte citronovou šťávu (množství upravte podle chuti a sladkosti jahod), zmírněte žár a marmeládu dejte do sterilizovaných sklenic.

3. Pro jistotu můžete nahoru kápnout trochu chuťově neutrálního alkoholu. Sklenice zavřete, obraťte dnem nahoru a nechte vychladnout. Skladujte v suchu a temnu.

4. Na tenhle džem nepotřebujete želírovací cukr ani přidaný pektin, a přesto dokonale ztuhne. Stejným způsobem můžete vyrobit džem z malin, třešní nebo třeba meruněk.

Poznámka k receptu

Džem je rychleji hotový ze dvou důvodů - jednak se během odležení jahod cukr přirozeně rozpustí ve šťávě, jednak se díky široké pánvi a malému množství jahod rychleji odpaří přebytečná tekutina. Krátce vařené jahody navíc nehnědnou, takže džem zůstane krásně červený i po několika měsících. Pokud zpracováváte větší množství jahod, dodržte recept a zpracovávejte je po 1 kilogramu na dvou nebo třech pánvích najednou.

Hodnocení: 2,0/5

Hodnotilo: 1

Vaše hodnocení: 2

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...