Ukrajinský tmavý chléb

Seznam surovin

Na 8 krajíců:

Nudlové těsto na ozdoby:

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Droždí rozpusťte ve 2 hrnkách vlažné vody s cukrem a nechte 10 minut stát. Suché přísady promíchejte v míse. Vlijte vzešlé droždí a důkladně promíchejte. Těsto důkladně prohněťte, vypracujte z něj bochník a přikrytý nechte kynout (máte-li ji, tak v ošatce). Troubu předehřejte na nejvyšší teplotu, tedy na 250°C. Těsto kyne dost rychle, 15 až 20 minut.

2. Bochník opatrně vyklopte na plech a potřete jej osolenou vodou. Do trouby můžete také vložit malý kastrůlek nebo ohnivzdornou nádobku s vodou. Pára, která bude při pečení vznikat, způsobí, že chléb bude hezky vláčný. Chléb pečte asi 15 minut, pak teplotu snižte na 150°C a dopékejte ho ještě 40 minut. Během pečení můžete bochník několikrát potřít čistou (neosolenou) vodou.

3. Z rozváleného nudlového těsta si připravte různé ozdoby (například provaz, kytičky či různě vytvarované lístky). Bochník vyjměte z trouby, obtočte ho „provazem” z nudlového těsta a pokryjte ozdobami, které přichyťte rozšlehaným vajíčkem. Chleba ještě jednou potřete osolenou vodou a ještě krátce (maximálně na 10 minut) vraťte do trouby, aby se těsto, ze kterého jsou vyrobeny ozdoby, upeklo dokřupava a také trochu chytilo barvu.

Poznámka k receptu

Tmavé, vláčné chleby jsou s ruskou a ukrajinskou kuchyní nerozlučně spjaté. Na Ukrajině je navíc zvykem při slavnostních příležitostech je nádherně zdobit různými motivy, vytvarovanými z jednoduchého těsta.

Nehodnoceno

Hodnotilo: 0

Zatím nebylo hodnoceno

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...