Banánový koláč

Seznam surovin

Těsto:

Náplň:

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Mouku, sůl a cukr prošlehejte v robotu nebo promíchejte ručně. Zašlehejte kousky másla a pak spojte několika lžícemi hodně studené vody v těsto. Příliš ho nepropracovávejte (nebylo by křehké). Dejte alespoň na 30 minut do chladu.

2. Troubu předehřejte na 180 °C. Na lehce pomoučené pracovní ploše rozválejte těsto na placku o výšce asi 3 mm a pak jí vyložte koláčovou formu o průměru 24 cm.

3. Přečnívající okraje zarovnejte, potom zahrňte dovnitř a ozdobně vymačkejte. Korpus propíchejte vidličkou. Okraje těsta potřete prošlehaným vajíčkem a dejte ho asi na 30 minut vychladit.

4. Do korpusu vložte pečicí papír a zatižte ho suchými fazolemi. Vložte do trouby a korpus zapečte asi 20 až 30 minut. Vyjměte papír a korpus pečte ještě 20 až 25 minut. Pak ho nechte na mřížce zcela vychladnout.

5. Připravte si mísu s ledovou vodou. V jiné míse prošlehejte žloutky a dejte je stranou. V kastrolu promíchejte mléko, cukr, škrob a sůl a za stálého míchání přibližně 3 až 4 minuty zahřívejte. Asi čtvrtinu horké směsi zašlehejte ke žloutkům, pak postupně vešlehejte zbylé mléko. Přeceďte do čistého kastrolu a zahřívejte 2 až 3 minuty. Směs přesuňte do mísy, povrch překryjte kuchyňskou fólií (zabrání vytvoření škraloupu) a mísu postavte do ledové vody, až krém zcela vychladne.

6. Do vychladlého korpusu rozložte na plátky nakrájenou většinu banánů tak, aby se lehce překrývaly. Zalijte je žloutkovým krémem, povrch uhlaďte. Smetanu prošlehejte s moučkovým cukrem dotuha a naneste ji na krém. Koláč volně zakryjte fólií a dejte asi na 1 hodinu vychladit.

7. Těsně před podáváním koláč ještě ozdobte podélně překrojenými zbylými banány.

Poznámka k receptu

Jedním slovem – pohádka.

Nehodnoceno

Hodnotilo: 0

Zatím nebylo hodnoceno

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...