VÁNOČKA II

Seznam surovin

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Všechny suroviny vyndejte z lednice den předem, aby měly pokojovou teplotu. V menší misce rozetřete rozdrobené droždí se lžičkou cukru do hladké pasty, přidejte lžičku mouky a zalijte polovinou vlažného mléka. Přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě vzejít kvásek, trvá to asi 10 minut.

2. Změklé máslo, cukr a žloutky vyšlehejte do světlé pěny. Mouku prosejte do menší misky společně s troškou soli, krásně se tak provzdušní a vánočka bude ještě nadýchanější.

3. Část sypké směsi přidejte společně s kváskem k vyšlehanému máslu a pomalu zapracujte. Postupně přisypávejte mouku a dolévejte mléko, dokud nevznikne lesklé těsto, které se bude odlepovat od stěn.

4. Těsto vyklopte na pracovní desku, přidejte rozinky a polovinu nahrubo nasekaných mandlí. Vytvarujte bochánek, dejte ho zpět do mísy, lehce poprašte moukou a přikryjte čistou utěrkou. Nechte kynout, dokud nezdvojnásobí objem, bude to trvat asi 90 minut.

5. Pak těsto propracujte vařečkou a nechte kynout dalších 45 minut. Vykynuté těsto vyndejte z mísy na pracovní desku, rozdělte ho na 6 bochánků, vyválejte z nich dlouhé válečky a položte je na pracovní plochu proti sobě tak, abyste měli tři a tři prameny. Nahoře je spojte a zatižte mísou.

6. Začněte plést: pravý vnější pramen přeložte přes první levý pramen. První levý pramen přeložte na místo původního prvního pravého pramene. První pramen zleva přemístěte na třetí pozici zleva, druhý pramen zprava položte na místo prvního pramene zleva. První pramen zprava přeložte na třetí místo zprava, levý pramen zleva přeložte na místo prvního pravého pramene.

7. První pramen zleva přeložte na třetí místo zleva, druhý pramen zprava přeložte na pozici prvního levého pramene. Opakujte opět střídavě zprava a zleva až do zapletení vánočky. Konce spojte a založte pod vánočku. Položte ji na plech vyložený pečicím papírem a nechte ještě 20 minut dokynout.

8. Troubu předehřejte na 180 °C, vánočku potřete rozšlehaným vejcem a posypte nasekanými mandlemi. Vložte do trouby a pečte 45–55 minut nebo dokud není špejle zapíchnutá doprostřed čistá, bez drobečků.

Poznámka k receptu

Vánočka ze šesti pramenů je opravdová vyšší dívčí. Máme pro vás návod, podle kterého se povede každému – pomyslně si označte prameny na pravé i levé straně čísly od jedné do tří (vnější jsou vždy první) a pak už jen překládejte podle našeho receptu.

1ks

Nehodnoceno

Hodnotilo: 0

Zatím nebylo hodnoceno

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...