Operák vs. úvěr - vyplatí se auto na operativní leasing?

Operák vs. úvěr - vyplatí se auto na operativní leasing?

Úvěr funguje tím stylem, že člověk nejdříve zaplatí akontaci (= část peněz z kupní částky). Následně každý měsíc splácí ve stejných splátkách auto. Jakmile zaplatí poslední splátku úvěru, stává se majitelem auta.

Úvěr může využít fyzická osoba, živnostník i malé a velké firmy. Výše úvěru na auto a konkrétní nabídky se dají snadno porovnat na internetu. Každý kupující si sám řeší věci okolo auta jako například silniční daň, přezutí vozu, opravy. Při řešení úvěru a počítání, kolik je člověk schopen měsíčně splácet, je také důležité myslet na další náklady spojené s Při koupi nového či ojetého auta je velmi časté, že zákazník nemůže zaplatit celou částku v hotovosti. V některých prodejnách s auty na zákazníky navíc vyskakují akce „zařídíme leasing zdarma“ a „kupte auto výhodněji na úvěr“. V té chvíli začnou o koupi bez zaplacení celé částky v hotovosti přemýšlet i zákazníci, kteří měli peníze našetřené a připravené. Je to opravdu výhodné? Jaký je rozdíl mezi operativním leasingem a úvěrem?

V dnešní době je již pro velkou část rodin auto standardem. Slouží k rychlému přesunu to práce, domu, k rozvozu dětí do školek a škol. Také je ideálním společníkem na velké nákupy a dá se s ním užít i skvělá dovolená.

Ojeté auto se dá pořídit za pár desítek tisíc. U nového auta už je většinou potřeba si připravit několikanásobně větší částku. Ne každý má však takovou částku připravenou na účtu. Proto je vhodné využít na financování úvěrem na auto či operativní leasing

Rozdíl mezi úvěrem a operativním leasingem

Pokud člověk platí úvěr na cokoliv - ať už auto či například vybavení do domácnosti, po zaplacení všech splátek se stává věc jeho majetkem. V případě leasingu se jedná pouze o pronájem. Při pronájmu člověk platí měsíční splátky. Po doplacení se věc nestává jeho majetkem. U automobilu je obvyklé, že se leasing platí průměrně 3 roky a poté dojde k výměně auta a placení nového leasingu.

Pronájem aut na operativní leasing je více oblíbený v zahraničí. U nás a ve východní Evropě je stále častější auto vlastnistit než si ho pouze pronajímat. Pronájem aut se začíná stávat především u podnikatelů, kteří rádi každých několik let mají nové auta, velmi oblíbeným a častějším.

Výhody a nevýhody úvěru

užíváním vozu. Cena povinného ručení se dá velmi snadno spočítat z pohodlí domova. Je dobré udělat i přibližný odhad, jaké náklady měsíčně padnou na benzín či naftu.

Výhody a nevýhody operativního leasingu

Největší výhodou u operativního leasingu je, že zde se nemusí platit žádná akontace. Je proto vhodný pro lidi, kteří na auto nemají žádnou hotovost. operativní leasing se sjednává většinou na 2 - 3 roky. Poté řada lidí využije možnost výměny vozu za zcela nový. Tohoto způsobu využívají především podnikatelé a firmy.

Nevýhodou je, že i v případě, kdy dojde k doplacení leasingu, automobil se nestává majetkem člověka, který tento leasing celou dobu platil.

Operativní leasing se zpravidla dělí na dvě kategorie. V obou případech je v měsíční splátce již zahrnuté povinné ručení i havarijní pojištění. Jedná se o standart, nebo full servis. Výrazně dražší full servis je pro kupujícího nejjednodušší variantou - nestará se téměř o nic. V ceně je servis auta a dokonce i přezouvání pneumatik.

Další nevýhodou pro někoho může být pevně určená částka maximálně najetých kilometrů za rok. Ujeté kilometry jsou u leasingových aut klíčové. Čím více auto najede, tím se jeho cena snižuje.

Důležité je zmínit i poškození vozu - může se jednat o několik škrábanců a lehce promáčklých plechů při parkování a je potřeba zaplatit poměrně vysokou částku za poškození auta. Tato částka se zpravidla hradí z havarijního pojištění.

Při koupi nového i ojetého auta je vhodné použít srovnavač povinného ručení. Každý tak získá rychlý přehled o tom, nakolik ho povinné ručení vyjde s koupí nového auta.