Rostbíf

Seznam surovin

Nákupní seznam na e-mail

Postup přípravy

1. Do spodní části trouby vložte mřížku. Troubu předehřejte na 230°C. Maso potřete olejem, posypte solí a pepřem a přesuňte do silnostěnného pekáče, okolo rozložte kousky žebírek. Pečte ho 20 minut, pak teplotu trouby snižte na 160°C a pečte asi hodinu a 25 minut. (Při použití vpichového teploměru by vnitřní teplota masa v nejvyšší části neměla přesáhnout 60°C.) Maso by mělo být na povrchu dohněda opečené, ale uvnitř ještě růžové a trochu „žmoulavé“. Někdo má rád i lehce krvavý střed masa.

2. Maso přesuňte na tác a nechte stát na teplém místě. Nepřikrývejte ho. Žebírka, která už pomohla šťávě získat výraznou masovou chuť, vyjměte. Můžete je spotřebovat buď jako samostatné jídlo, nebo použít ještě dále na polévku.

3. Na šťávu odlijte z pekáče přebytečný tuk, pekáč dejte na sporák, vlijte víno a pozvolna odvařte přípečky. Povařte asi osm minut, až šťáva zhoustne, a pak ji přeceďte do omáčníku. Podávejte ji zvlášť. K rostbífu se tradičně podávají opečené cibulky, v páře povařené fazolky a opékané nebo ve slupce pečené velké moučné brambory. Zbylý vychladlý rostbíf je pak, tence pokrájený, oblíbenou oblohou sendvičů.

Poznámka k receptu

Pro anglickou kuchyni asi není typičtějšího pokrmu než rostbíf. Pečené hovězí, roast beef, je sice obecný pojem, ale i Britové pod ním chápou velký kus masa, obvykle z roštěnce, připraveného tak, že je na povrchu hezky opečené, ale uvnitř zůstává růžové a vláčné. Klasicky se podává jen se zeleninovou oblohou, s bramborou pečenou ve slupce a se šťávou zvlášť. Typické je také podávání zastudena, kdy se maso tence pokrájí a obkládají se jím sendviče.

Nehodnoceno

Hodnotilo: 0

Zatím nebylo hodnoceno

Komentáře k receptu

Načítám komentáře...